Fitness Center Bursa
Faruk ATEŞ
Spor salonu bursa
Pilates bursa Faruk Ateş Bursa
Bursa faruk ateş
 
 
Personal Trainer Bursa Fitness Personal Training Özel Ders
 
 
Koşu bandında kaç kalori harcıyorum
Bisiklette kaç kalori harcıyorum
İdeal egzersiz nabzım kaç
İdeal kilom kaç olmalı
Günlük kaç kalori almalıyım
Beden kitle indeksim kaç
Yağsız vücut ağırlığım kaç
 
 
Nasıl kilo verebilirim
Spor Hekiminiz
Yağlarınızla vedalaşın
Personel Training
Diyet
 
 
Kardiyo Çalışmaları
Ağırlık Çalışmaları
Pilates
 

Personal Training


1- Personel Training nedir?
"Personel training (PT)" dilimizde daha çok "özel ders" anlamında kullanılmaktadır. İçerik olarak bire bir Fitness Eğitmeni ile yapılan Gym & Cardio derslerini kapsar.

Sizin egzersizden beklentiniz ve ulaşmak istediğiniz hedeflere ve şu anki fizyolojik-psikolojik durumunuza göre planlanmış ders/derslerdir.

Personel Trainer'ın size özel bir program yapabilmesi için; sizin ile ilgili geniş ve doğru birçok bilgiye ihtiyaç duyar. Bu bilgiler ışığında sizin ne yapıp yapamayacağınızı bilerek şu andaki durumunuza uygun en iyi programı hazırlar ve uygular.

Personel Trainer'ın takip etmesi gereken 4 basamak vardır.

  1. Sizin cevap vereceğiniz kapsamlı bir bilgi formu (hedefleriniz?, spor geçmişiniz, PARQ vb…)
  2. Şu anki fizyolojik kapasitenizi ölçüp değerlendirebileceği bir test prosedürü (VO'max, yağ ölçümü vb…)
  3. Size uygulayacağı bir egzersiz programının içeriğinin hazırlanması (Cardio, gym vb…)
  4. Uygulama sırasında programda değişikliler yaparak size uyumluluğunu maksimize etmesi (yetenek ve becerilerinize göre planlanan hareketlerin değiştirilmesi ve geliştirilmesi vb…)

Personel Training'in en önemli özelliklerinden biri de planlanması ve uygulanması zor olan fonksiyonel egzersizleri, doğru ve güvenli yapabilme olanağı sunmasıdır. Fonksiyonel egzersizler birçok kas grubunuzu aynı anda ve doğru çalıştırabilmenizi sağlar. Bu özellik, hedeflerinize ulaşmanızda en önemli silahlarınızdan biri olacaktır.

Profesyonel sporcular için ise "Personel Training" başarının en büyük anahtarıdır. Takımla beraber yapacağınız çalışmalar, daha çok takımın tümüne hitap eden antrenman planlarıdır. Sporcunun kişisel eksikliklerinin tespit edip, özel olarak hazırlanmış antrenmanlarla, performansını en üst düzeye çıkartmasına katkıda bulunmak, Personel Training'in en büyük özelliğidir. Dünyada başarılı sporcular, takımla yaptıkları antrenmanların dışında mutlaka bir "Personel trainer" ile çalışmaktadırlar.


2- Personel Trainer kimdir?
İyi bir "Personel Trainer" her şeyden önce konusunda gerekli eğitimleri almış ve tecrübe ederek kendini geliştirmiş "Master Trainer"dır.

İyi bir gözlemleme ve anında değerlendirme yeteğine sahip olmalı, egzersiz sırasında empati kurabilmelidir.

Bilgisinin yanında aynı zamanda iyi bir "Antrenman Partneri" olmalıdır. Gerektiğinde sizinle antrenman yapabilecek durumda olmalıdır.

Planlamanın yanında, her bir antrenmanı kendi içinde doğru değerlendirmeli, size psikolojik destek sağlayarak motivasyonunuzu üst düzeyde tutmalıdır.

Yanınızda durup sadece tekrar sayılarınızı sayıp, ağırlıklarınızı ayarlayacak bir personel trainer size hiçbir fayda sağlamayacaktır !!!

Egzersiz planlarken ve uygularken geniş ve yeterli hareket dağarcığını kullanarak, sizin yeni deneyimler kazanmanızı sağlamalıdır.

Her bir egzersizi tamamladığınızda gerekli notları tutup (Run Log vb…), bir sonraki antrenmanı planlarken bu bilgilerden yararlanmalıdır.


3- Neden Personel Trainer ile çalışmalıyım?

  • Zaman kazandırır, hedeflerinize ulaşmanız konusunda egzersiz verimini artırır.
  • Hedeflerinize olan konsantrasyonunuzu ve motivasyonunuzu en üst seviyede tutar.
  • Sizi olası yaralanmalardan korur, güvenli egzersiz ortamı sunar.
  • Hareketleri uygularken doğru ve yerinde "feedback" alarak, hareketleri doğru yapmanızı ve tekniğinizi geliştirmenizi sağlar.
  • Egzersiz sırasında aklınıza takılan sorulara anında cevap almanızı sağlar.

Faruk ATEŞ
Fitness Trainer, PT