0 224 244 80 88

KİLO VERMEMENİZİN 7 SEBEBİ

Paylaş       

Fitness söz konusu olduğunda herkesin farklı amaçları var. Bazıları kas yapmak, bazıları incelmek, bazıları da kilolarına bakmaksızın sadece iyi görünmek istiyor. Hedefiniz ne olursa olsun, herhangi bir ek ilerleme kaydedemediği zaman, herkes bir hayal kırıklığı noktasına buluşuyor.

Bu hayal kırıklığını paylaşan en büyük insan gruplarından biri, gerçekten çok çalışmakta olan, ancak daha fazla kilo vermeyen gruplardır. Bu son derece yaygın mücadelede paylaşıyorsanız, işte kilo vermemenizin 7 ilginç nedeni.

1. Yeterli Uyku Almama
Geceleri kaliteli uyku almak, çoğu zaman göz ardı edilen bir şeydir. Bu, özellikle iyi niyetli, çalışkan erkekler ve kadınlar için geçerlidir. Birçok fitness gurusu “mücadele” ve “sonuç” kavramlarını sürekli olarak destekler ve bir hedefe ulaşmak için her şeyi feda edebilir. Zor işlerin yerini almasa da, uykunun yerini almaz.

Günlük biyolojik fonksiyonlarımız için uyku hayati önem taşır. Bu işlevlerden biri, vücudumuzun doğru şekilde kilo vermesini sağlamaktır. Vücudumuza yeterli miktarda uyku vermediğimizde, kilo kaybı için hayati önem taşıyan genel metabolizmamıza karışıyor. Bize yağ yakmamıza yardımcı olan hormonlar uyku programımızı boşalttığımızda uygun şekilde üretilmez. Sıkı çalışmak her zaman daha iyi değildir!

2. Kilonuzu Takipte Değil
Bu biraz sezgisel görünüyor olabilir. Bazı fitness uzmanları, teşvik etmekten çok cesaret kırıcı olabileceğinden kilonuza bakmamanızı önerir. Ne yazık ki, rakamlarımızı takip etmeyi reddedersek ilerlemeyi ölçmek zordur.

Bazıları ölçüm yapmadan fayda görse de, pek çoğu, kendilerini sürekli olarak tartmadıkları için, başarılarını kendileri sabote ediyorlar. Henüz yapmadıysanız, bir ay boyunca her gün kendinizi tartmak için kendinize sorun ve ne olduğunu görün.

Her gün kendinizi tartmak, bir görevin yerine getirilmesi için çok korkutucu görünüyorsa veya programınıza koymak için çok fazla sıkıntı çekiyorsa, en azından haftalık olarak kilonuzu takip edin. Kendinizi tartmak için günün en iyi zamanı, sabah kahvaltınızı yapmadan önce uyandığınız zamandır. Bu, su ağırlığı gibi diğer değişkenlerin ölçeğe müdahale etmemesini sağlar.

Buna ek olarak, sabahları kendinizi hemen tartmak, günün başında işi tamamlamanıza olanak sağlar, böylece daha sonra ve çoğu zaman, her gün aynı saatte bir görevi yürütmek zorunda kalmazsınız, zihin ve bedenimizi tutarlı bir alışkanlık oluşturmak için şartlandıracak.

3. Çok Fazla Kardiyo Yapıyorum
Aşırı kardiyo çalışmaları yapmak sizin için kesinlikle çok sağlıklı. Günün sonunda, çalışmanın en önemli amacı, gerçekten sağlıklı olmak. Bununla birlikte, eğer odak noktalarınız kilo vermekse, çok fazla kalıcı kardiyo yapmak sizi engelliyor olabilir. Bazı çalışmalar, koşu bandında 60 dakika koşmanın, kilo verme veya yüksek yoğunluklu aralıklı egzersizler kadar kilo vermede etkili olmayabileceğini gösteriyor.

Çok üzücü, ama siz veya belki tanıdığınız bir kişi, asgari sonuçlarla spor salonunda gerçekten çok çalışıyor olabilirsiniz. Eliptik veya koşu bandında günde 45 dakika ila bir saat harcıyor olabilir ve kilo vermeyebilirsiniz.

Bu durumda, işleri biraz karıştırmanız gerekebilir. Kararlı kardiyo yaparken yanlış bir şey yoktur, ancak birkaç günlük ağırlık egzersizi yapmaktan çekinmeyin veya yaptığınız kardiyovasküler egzersiz türünü değiştirin.

Bu, spor salonuna her gittiğinizde vücudunuzun fazla içerik kazanmasını ve enerji tasarrufu yapmasını önler.

4. Çok Fazla İşlenmiş Gıda Yemek
İşlenmiş gıdalara dalmak, vücut ağırlığı hedeflerinize ulaşmada bariz bir caydırıcı gibi görünebilir, ancak alışkanlığı kırmak, söylenenden daha kolaydır. Fast food zincirleri, ağız sulandıran dondurma dükkanları ve 24 saatlik benzin istasyonlarındaki ucuz, sınırsız atıştırmalıklarla çevrili olduğumuz çağdaş toplumda, işlenmiş gıdalara kurban gitmek çok kolaydır.

Bazı insanlar genel makro besin alımını (karbonhidratlar, proteinler, yağlar) izlemede harika bir iş çıkarırlar, ancak aynı zamanda yemeğimizin geldiği kaynaktan da haberdar olmalıyız. Pek çok beslenme mağazası ve yan kuruluşu sık sık sevdiğimiz yiyecekleri taklit etmeye çalışan yeni, “sağlıklı” atıştırmalıklar yayınlarken, vitaminler, mineraller, proteinler vb. Gibi besin değeri sağlarlar. Bu atıştırmalıklar sizin için mutlaka kötü değildir.

Ancak, vücudumuzun doğal gıdalar kadar işlenmiş gıdaları da parçalamadığını ve absorbe etmediğini aklımızda tutmamız gerekir. Başka bir deyişle, en sevdiğiniz protein çubuğu protein alımınızda size yardımcı olabilir, ancak tek protein kaynağı olarak protein çubuklarına güvenmek, onu uzak tutmanın aksine kilo almanıza neden olabilir.

5. Yeterince İstemiyorsun
Bu, motivasyonel yazarlar ve konuşmacılar arasında olağanüstü popüler olan bir konudur. Başarılı olma arzusu, tekrar tekrar konuşulabilecek ve analiz edilebilecek büyüleyici bir konudur. Yüzeyde bu oldukça basit ve çocukça görünebilir:

“Sadece yeterince istemiyorsanız, istediğiniz sonuçlara sahip olamazsınız”

Bu şekilde düşündüğünüzde, neredeyse gülünç görünüyor, biliyorum. Bununla birlikte bu düşünce de, arzuyu analiz edip tam olarak kavrayacak çok fazla derinlik vardır.

Kilonuzu kaybetmeye çalışıyorsanız veya en sevdiğiniz pantolonun içine geri dönmeye çalışıyorsanız ya da önemli birini etkilemek için daha iyi bir vücut kompozisyonu elde etmeye çalışıyorsanız, ancak vücudunuz değişmiyorsa, kendinize dürüst davranmalısınız.

Kendinizle veya önemli bir başkasıyla oturmak için zaman ayırın, ulaşmak istediğiniz tüm hedefleri yazın ve ardından hangi hedeflerin önce gelmesi gerektiğini sıralayın.

Oturup tüm hedeflerinizi yazarsanız, size değer verdiğiniz şeyle ilgili gerçek bir fikir verecektir. Bazı hedeflerinizin gerçekten ne kadar önemli veya önemli olmadığı konusunda şok olabilirsiniz. Aslında, kilo vermenin şu anda sizin için bir öncelik değil. Öncelik bu kadar büyük değilse, bunun da yanlış bir tarafı yoktur. Önemli olan, öncelikler listenizde nerede bulunduğunun farkında olduğunuzu bilmeniz ve davranışlarınızı ve tutumunuzu buna göre ayarlamanızdır. Şu anda sizin için gerçekten önemli değilse, kendinizi yenmenize gerek yok. Listenizde ailenizle vakit geçirmek, gönüllü olmak, kariyerinizi geliştirmek veya sınavlarınız için çalışmak gibi daha fazla değer verdiğiniz başka şeyler olabilir.

Bununla birlikte, kilo vermenin öncelikler listenizde görece yüksek olduğunu keşfettiğinizde bilişsel uyumsuzluk meselesi var, ancak bunun gerçekleşmesi için yeterli çaba göstermiyorsunuz. Kaybetmek istediğiniz kilo türünü kaybetmek için yeterli önlemi almıyorsanız, ne kadar istediğinizi kendinize sormanız ve çabalarınızı yoğunlaştırmanız gerekir. Spor salonunda daha fazla zaman geçirmeniz veya egzersiz programlarınızı ayarlamanız gerekebilir. Belki de abur cubur veya diğer sağlıksız yiyecekler konusunda kendinize karşı çok cömert davranıyorsunuz ve sevdiğiniz yiyeceklerin bazılarını feda etmeye karar vermeniz gerekiyor.

Durum ne olursa olsun, vücudunuzun size bağlı kalabilmesi için taahhüt etme isteğinizi arttırmanız gerekebilir.

6. Çok Fazla Mazeret Kazandınız
Kabul etmekten nefret etsekde, kendi yolumuza gitme eğilimindeyiz. Gerçekte, yağ yakmak ve hayallerimizin bedenini almak aslında oldukça basittir. Piyasadan faydalanmamız için çok sayıda program ve tavsiye var.

Teknoloji ve internet parmaklarınızın ucunda, bize birkaç kilo atmamızı sağlayacak bilgilere erişmek çok kolay. Yüzleşmemiz gereken en büyük savaş zihinseldir. Aklımızın bizi en iyi şekilde ele geçirmesine izin veriyoruz ve ne kadar başardığımızı veya belki de ne kadar az başarabileceğimizi haklı çıkarmak için bahaneler vermeye başlıyoruz.

Yapma eğilimindeki en büyük bahanelerden biri zamanla ilgili. Ne kadar sıklıkla spor salonuna gitmek için yeterli zamanınız olmadığını söylediniz? Sağlıklı yemek hazırlamak için zamanınız olmadığını kendinize ne sıklıkla söylediniz?

Maalesef, zaman bahanesi çok değerli değil, çünkü günde 24 saatimiz var. Bazı insanlar yaşamlarını en sağlıklı şekilde almak için bu zamanı, bazıları da obeziteye doğru ilerlemek için bu zamanı kullanıyor.

Bu asla bir zaman meselesi değil, öncelik bir meseledir. Genel olarak yapılan diğer mazeretlerin etrafında dönüyor, “çok yoruluyorum” , “çok fazla sorumluluklarım var” , “çok çalışıyorum” daha sonra “kilo vermem önceliğim olacak” diyorsanız, mazeretlerinin olduğunu kabul etmelisiniz.

7. Tutarlı Olmamak
Eğer önceki 6 konuda mükemmel bir performans sergiliyorsanız ve hala kaybetmek istediğiniz kiloyu kaybetmiyorsanız, yeterince tutarlı olmama ihtimaliniz var. Bazıları tutarlılığın birçok insanın sağlık hedeflerine ulaşmamasının bir numaralı nedeni olduğunu söylüyor. Mükemmel bir şekilde uyuyabilir, yiyebilir, egzersiz yapabilir ve takip edebilirsiniz, ancak zamanla tutarlı değilseniz, hedeflerinize ulaşamazsınız.

Bir şeyi istemek veya bir şeyi denemek kolaydır, ancak bir amacı takip etmek söz konusu olduğunda, bir mücadele haline gelir. Sizin için çalışan bir sistem belirleyin ve haftadan aya ve aydan aya kadar tutarlılığı artıracak eylemler yapmaya başlayın. Daha tutarlı olmanın bir yolu sadece kilo vermenize yardımcı olacak bir şeyi yapmaya odaklanmaktır. Bir ay boyunca bir şey için ustalaşmaya odaklanın, kalorileri en aza indirgemek ya da gece 8 saatlik uyku almak. Bir şeyde ustalaştıktan sonra, bir sonraki yağ yakma stratejisini odaklanın. Mükemmel bir şey yapmak, orta mükemmellikteki 10 şey yapmaktan çok daha iyidir.

Çok çalışıyorsanız veya çok çalışmak için çalışıyorsanız, ancak istediğiniz sonuçları göremiyorsanız, yaşam tarzınızın yukarıdaki 7 öneriden her birini nasıl karşıladığını incelemekten çekinmeyin. Kilo vermek aslında oldukça basittir. Bazen bir sonraki seviyeye ulaşmak için günlük aktivitelerimizde kendi kendine yansıma ve ince ayar yapılması gerekir. Vücudunuzu yağ yakıcı bir makineye dönüştürmekten sadece bir adım uzakta olabilirsiniz.

Faruk ATEŞ

İLETİŞİM

ADRES

FITNESS CENTER BURSA - PİLATES FOR YOU
Mudanya yolu
Üründül Plaza Kat:4
Geçit – BURSA

0 224 244 80 88

posta@fitnesscenterbursa.com