0 224 244 80 88

KOŞU BANDINDA YAPILAN HATALAR

Paylaş       

Bir koşu bandında koşmanın, dışarıda koşmaya göre, hava şartları, trafik vb. gibi konular göz önünde bulundurulduğunda daha yararlı olabilir. Ancak koşularınızı içeriye taşıdığınızda, koşu bandında düzgün şekilde çalıştığınızdan emin olmanız gerekir çünkü ancak bu şekilde yaralanmaları önleyebilir ve koşu bandı koşularınızdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. İşte en sık kullanılan koşu bandı koşu hatalarından bazıları.

Isınma ya da Soğumayı Atlamak
Sadece koşu bandına çıkmak, eğim veya tempo ayarını istediğiniz seviyeye çıkarmak ve başa çıkmak cazip gelir. Ama, açık hava da koştuğunuz gibi koşunuzun daha zorlu bir hale gelmeden önce, mutlaka ısınmalısınız. Hızı yakalamadan veya eğimi artırmadan önce 5 dakikalık bir yürüyüşle veya kolay bir koşu ile başladığınızdan emin olun.

Koşunuz için hedef zamanınıza ulaşır ulaşmaz koşu bandından atlamak isteyebilirsiniz. Ancak aniden durmak, başınızın dönmesine neden olabilir çünkü kalp atış hızınız ve kan basıncınız hızla düşer. Yavaş yavaş şiddeti azaltmalısınız onların da, yavaş yavaş düşmelerini sağlar. Koşunuzu bitirdikten sonra, koşu bandından inmeden önce 5 ila 10 dakika yürüyerek ya da yavaşça koşu yaparak nabzınızın normale döndüğünden emin olun.

Yanlış Koşu Formu
İnsanların bir koşu bandından düşme konusunda gergin hissetmeleri sık rastlanan bir durumdur, bu nedenle koşu formunda değişiklik yaparlar ve dışarıda kullandıkları koşu formunu kullanmazlar. Koşu bandında açık havada koşarken yaptığınız gibi koşmalısınız. Doğal yürüyüşünüzle koşmaya çalışın ve kısa, dalgalı adımlar atmaktan kaçının. Uygun form kullandığınızı hissedene kadar hızınızı artırın. Ardından, koşu bandına daha alışınca hızınızı artırabilirsiniz.

Yaygın olarak görülen bir başka biçim hatası da, adımınızı vücudunuzun ağırlık merkezinin önüne ya da arkasına basmanızdır. Koşu bandının kayışı sizi ileri doğru hareket ettiğinden, aşırı germek kayışla frenleme kuvveti oluşturur. Bunu önlemek için ayaklarınızı vücudunuzun altında tutmaya çalışın, ileride veya arkasında değil.

Yan Barlara Tutunmak
Spor salonlarında, “hayata” tutunurcasına yan barlardan tutunarak spor yapan insanları gördüm. Yan barları tutmanın bir kaç sorunu var. Birincisi, boyun, omuz ve sırt ağrısına yol açabilecek verimsiz bir koşu şeklidir.

Elbette hayatında ilk defa koşu bandını kullanacaklar için bu durum geçerli değil. Fakat onlarda koşu bandına uyum sağlama sürecinde ilk 5 – 10 dk içerisinde (kişiden kişiye bu süre değişebilir), önce her iki elleriyle, sonra tek elleriyle ve sonrasında da hiç tutunmadan, koşu bandına bir an önce alışmalılar.

Duruşunuzu dik ve dik tutun. Başın dik olmalı, sırtın düz olmalı ve omuzlar düz olmalı.
Yan barları tutmak sizi hızlandırabilir ve daha çok çalışabileceğinizi hissetmenize neden olabilir, ancak gerçekte, yükünüzü azaltıyor ve kendiniz için daha kolay hale getiriyorsunuz. Dışarıda koşuyormuşçasına, yan barların orada olmadığı gibi davranmaya çalışın. Düşme konusunda endişe duyuyorsanız, muhtemelen çok hızlı ya da çok fazla eğimde koşuyorsunuz.

Yeterince Sert Egzersiz Yapmamak
Koşu bandında zorlukla ter attığınız gibi derginin tamamını okuyan insanlardan biriyseniz, muhtemelen yeterince çalışmazsınız. Her koşuyu veya tüm koşunuzu sert bir hızda yapmak iyi olmasa da, bazen bazı sonuçlar elde etmek için kendinizi zorlamaya çalışmalısınız.

Antrenmanınızın en azından bir kısmı için zorlu hissetmeniz için hızınızı veya eğiminizi artırmayı deneyin. Bir süre zorla çalıştığınız ve daha sonra başka bir aralıkta soğuduğunuz aralıklarla yapılan antrenman, tüm çalışma boyunca zorlanmadan hızı artırmanın iyi bir yoludur. Haftada bir veya iki defa aralıklarla antrenman yapabilirsiniz (arka arkaya iki gün asla).

Elbette, koşu bandında çok çalıştığınızda, uygun bir ısınma ve soğuma yaptığınızdan emin olmak için hala önemlidir.

Koşu Bandından Atlamak
Koşu bandındaki yaralanmaların en büyük nedenlerinden biri hızlı hareket eden bir koşu bandından atlamaktır. Banyoya koşmanız, bir havlu almanız veya biraz su almanız gerekirse, makineyi çok düşük bir hızda yavaşlatın ve eğimi indirin. Daha da iyisi, koşunuza başlamadan önce ihtiyacınız olan her şeyin (havlu, su, kulaklık vb.) olduğundan emin olun.

Tüm Koşunuz İçin Aynı Hızla Koşmak
Koşu bandına çıkıp, belli bir hızı ayarlayıp, koşu boyunca buna bağlı kalmak iyi bir fikir değil. Öncelikle, 5 dakikalık bir yürüyüş ya da kolay koşu ile ısınarak hızınızı değiştirmelisiniz. Ayrıca koşunuzu 5 dakikalık bir yürüyüşle ya da kolay bir koşu ile bitirmelisiniz.

Ayrıca, dışarıda koşarken, rüzgâr, tepeler, trafik ışıkları ve değişen hava koşulları gibi farklı faktörlerden dolayı farklı hızlarda koşuyorsunuz. Bu nedenle, dış mekân çalışma koşullarını taklit etmek için çalışma boyunca hızı ve / veya eğimi değiştirmeyi deneyin. Ayrıca koşu bandından sıkılmanızı önler.

Tüm Egzersizi Dik Bir Eğimde Yapmak
Bazı koşucular, tüm koşularını dik bir yokuşta yaparak kendilerini zorlarlarsa harika bir egzersiz yaptıklarını varsayıyorlar. Ancak bu kadar düz tepe koşusu asla iyi bir fikir değildir ve yaralanmalara neden olabilir.

Dik bir yokuşta 5 dakikadan daha uzun süre çalıştırmaktan kaçınmalısınız. Eğimle birkaç dakika koşmak ve eğim olmadan birkaç dakika koşmak arasında geçiş yaparsanız daha iyi ve daha güvenli bir egzersiz elde edersiniz.

Ayrıca,% 7'lik bir eğimin üzerine çıkmaktan da kaçınmalısınız, çünkü sırtınıza, kalçalarınıza, belinize ve ayak bileklerinize çok fazla baskı uygular.

Faruk ATEŞ

İLETİŞİM

ADRES

FITNESS CENTER BURSA - PİLATES FOR YOU
Mudanya yolu
Üründül Plaza Kat:4
Geçit – BURSA

0 224 244 80 88

posta@fitnesscenterbursa.com